Øget interesse for laborantfaget, men it er fortsat det største trækplaster til vinterstudiestart
Flest har søgt ind på cybersikkerhed og datamatiker med studiestart sidste uge af januar.
Mandag begynder 276 nye studerende på Erhvervsakademi Aarhus. De starter på én af akademiets ni uddannelser med vinterstart.
I alt har akademiet modtaget 348 ansøgninger til vinteroptaget, heraf 294 som førsteprioritet. Det er et mindre fald i forhold til sidste år, men interessen for flere uddannelser holder niveau. Enkelte oplever fremgang.
It-uddannelserne tiltrækker fortsat flest ansøgere. Særligt den nye professionsbachelor i cybersikkerhed er populær med 71 ansøgere til 30 studiepladser.
Øget interesse for laborantfaget
Laborantuddannelsen er den uddannelse, der går mest frem ved vinteroptaget. 32 ansøgere har søgt uddannelsen som førsteprioritet. Det er 11 flere end sidste år.
En af dem er 40-årige Troels Hels Rasmussen fra Randers. Efter syv år som pakkebud ser han frem til at skifte spor.
”Jeg har valgt uddannelsen, fordi den er kort, praktisk og kan føre mig direkte til et job i fødevareindustrien,” siger han.
Vinterstart som ny chance
For flere er vinterstart en mulighed for at komme i gang, selvom sommeroptaget ikke lykkedes.
24-årige Nanna Gade kom ikke ind på multimediedesigneruddannelsen i sommer. Så søgte hun igen og fik plads. Efter fire år med højskoleophold, rejser og arbejde som barista er Nanna nu klar til at bytte sabbatår for en hverdag som studerende
”Jeg har været til åbent hus og hørt godt om uddannelsen fra en veninde. Det er fedt, at den kun tager to år, og at jeg bagefter kan gå direkte i job eller læse videre,” siger hun.
Vinteroptaget er væsentligt mindre end sommeroptaget, hvor Erhvervsakademi Aarhus optager omkring 2.400 nye studerende.