Event: Måske starter det med et advisory board

Sted:

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Tid:

Tilmeld dig her
Bestyrelsesuddannelse Erhvervsakademi Aarhus 1064

Vi inviterer til en inspirerende og dialogbaseret aften med indsigt i, hvordan advisory boards skaber værdi for både virksomheder og for dig, der ønsker at komme i gang og udvikle dine kompetencer inden for bestyrelsesarbejdet.

Mange mindre virksomheder mangler kvalificeret sparring i de afgørende beslutninger.

Samtidig ønsker flere at arbejde professionelt i bestyrelser – men er i tvivl om, hvor de skal starte.

Eventet tager afsæt i erfaringer fra Bestyrelsesuddannelsen, hvor advisory boards ofte er første skridt ind i professionelt bestyrelsesarbejde både for virksomheder og kommende bestyrelsesmedlemmer.

Eventet er bygget op som en dynamisk workshop, hvor du hører tre perspektiver på advisory boards fra erfarne profiler og virksomheder, der deler, hvad der virker i praksis - og hvad der ikke gør. Du møder også andre med ambitioner om professionelt board- og bestyrelsesarbejde og får en introduktion til bestyrelsesuddannelsen.

Vi lægger vægt på dialog, netværk og nye relationer – og du går hjem med både indsigt, inspiration og konkrete værktøjer.

Workshop med tre vinkler på et advisory board

Eventet modereres af Conny Th. Westphall, som samler trådene på tværs af de tre spor.

Vi arbejder i mindre grupper og med begrænset deltagerantal for at sikre høj kvalitet i dialogen.

Fokus i workshoppen er på konkrete greb, refleksioner og erfaringsudveksling, som du kan omsætte med det samme.

Karina

De vigtigste værktøjer

Bestyrelsesekspert Karina Boldsen giver dig indsigt i tre centrale værktøjer, der styrker din rolle som rådgiver. Du får konkrete metoder til at skabe struktur og bidrage til bedre beslutninger og fremdrift.

Ansvar og roller

Advokat, Jørgen Lillelund gør dig klogere på forskellen på ansvar mellem bestyrelser og advisory boards. Samtidig sætter han fokus på ejerlederklemmen – og hvordan et advisory board kan bidrage til virksomhedens udvikling.

Erfaringer fra en virksomhed

Mød en mindre virksomhed, der har etableret et advisory board. Hør, hvilke udfordringer de stod med, hvad de konkret har fået ud af samarbejdet – og hvad de eventuelt ville gøre anderledes i dag.

Conny Westphall

Opsamling og kort intro til bestyrelsesuddannelsen

Eventet modereres af Conny Th. Westphall, som samler trådene på tværs af de tre spor.

Som afslutning giver hun en kort introduktion til bestyrelsesuddannelsens indhold – og hvordan tidligere deltagere har omsat deres kompetencer til konkrete bestyrelses- og advisory roller.

Tilmelding - først til mølle

Eventet er åben for alle. Der er dog begrænset pladser - så det er først-til-mølle.

Alt, din deltagelse koster, er din mailadresse og et ja til, at vi må sende dig mails om efteruddannelse, events og virksomhedssamarbejde - så giver vi dig 2 times ny inspiration og viden du kan bruge direkte i dit arbejde.

De persondata, du oplyser til Erhvervsakademi Aarhus via denne formular, anvender vi til at håndtere din henvendelse. Vi passer godt på de persondata, vi bliver betroet, og behandler dem efter gældende lovgivning. Læs mere i vores persondatapolitik.

Vi sender en kvittering til dig pr. mail.